باراک: دولت نتانیاهو را باید به زیر کشید

ایهود باراک نخست‌وزیر و وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی تاکید کرد که استعفای یعلون چراغ خطری برای همه اسرائیلی‌هاست.

موبنا -باراک که پیشتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز بوده است، در مصاحبه با شبکه 10 اسرائیل با بیان اینکه کابینه در حال نشان دادن علائمی از فاشیسم است، گفت برکنار شدن یعلون باید چراغ خطری برای همه باشد که چه اتفاقاتی در کابینه رخ می‌دهد.

وی با مرتبط دانستن آنچه که برسر یعلون آمد با جنایت سرباز ارتش در شلیک به سر فلسطینی زخمی که روی زمین افتاده بود، تاکید کرد: «این حوادث نشان می‌دهد عناصر خطرناکی بر کابینه تسلط متخاصمانه‌ای پیدا کرده‌اند و این تازه شروع آن است.»

باراک وعده داد که کابینه فعلی اسرائیل سقوط خواهد کرد و درباره انتخاب شدن احتمالی «آویگدور لیبرمن» وزیر سابق خارجه بجای یعلون افزود: «انتصاب وزیران دفاع نامناسب قبلا هم اتفاق افتاده که به نتایج خطرناکی منجر شد. لیبرمن در ماه اول، خود را میانه‌رو نشان خواهد داد اما دیر یا زود ما بهای آن را پرداخت خواهیم کرد. بیایید دعا کنیم که این بها گزاف نباشد.»

نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی با بیان اینکه صهیونیسم و فاشیسم نمی‌توانند همزیستی داشته باشند، در پایان اذعان کرد: « این کابینه باید به زیر کشیده شود، قبل از اینکه همه ما را به زیر بکشد. من سفرهای زیادی در سراسر دنیا داشته‌ام و هیچ رهبری در دنیا به جدیت دولت اسرائیل را قبول ندارد.»

یعلون صبح روز جمعه استعفای خود از دولت و کنست را در اعتراض به عدم مقبولیت عمومی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و همچنین اعلام «آویگدور لیبرمن» بعنوان نامزد احتمالی برای وزارت جنگ اعلام کرد.

یعلون در کنفرانس خبری با انتقاد از نتانیاهو و وضعیت حزب راست‌گرای لیکود، گفت: «خود را در کشمکش شدید با نتانیاهو بر سر ارزش‌ها می‌دیدم و اینکه امنیت اسرائیل و شهروندانش در هر موضوعی از پایین ترین سطح اهمیت برخوردار است.»

او تأکید کرد: «عناصر تندرو، حکومت و حزب لیکود راقبضه کرده‌اند.»

استعفای یعلون از وزارت جنگ در حالی است که روز چهارشنبه گزارشاتی مبنی بر جلسه نتانیاهو با «آویگدور لیبرمن» رئیس حزب «اسرائیل بیتونا» برای پیوستن به ائتلاف کابینه و حزب لیکود جهت تشکیل حکومت متحد و همچنین پذیرفتن سمت وزارت جنگ مطرح شده بود.

نتانیاهو طی بیانیه‌ای در واکنش به استعفای یعلون گفت: «از تصمیم یعلون ناراحت هستم. گمان می‌کنم که او باید بعنوان وزیر خارجه بعنوان یک همکار کامل در حکومت اسرائیل به انجام وظیفه ادامه می‌داد.»

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز گفت: «ما از رهبری و همکاری یعلون بعنوان وزیر دفاع تشکر می‌کنیم و منتظر همکاری باجانشین وی هستیم.»

 منبع: فارس