بیش از 4 میلیارد دلار از قاچاق سوخت کاهش یافت

معاون برنامه ریزی،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: روند رو به رشد قاچاق کالا متوقف شده و رو به کاهش است.

موبنا – گلستانی زاده با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه قاچاق یکی از عوامل اخلال در اقتصاد مقاومتی است افزود: قاچاق از 6 میلیارد دلار در سال 84 با روند رو به رشد به 19 میلیارد در سال 87 و 25 میلیارد دلار در سال 92 رسید.

وی گفت: این آمار شامل 17 و دو دهم قاچاق ورودی و حدود 7 و هشت دهم میلیارد دلار قاچاق خروجی است.

گلستانی زاده افزود: با آسیب شناسی و برنامه ریزی که انجام شد در سال 93 توانستیم ضمن مهار رشد قاچاق درحوزه کنترل و کاهش قاچاق هم اقدامات خوبی انجام دهیم به نحوی که قاچاق در پایان سال 93 ، با حدود 5 میلیارد دلار کاهش به 19 و 8 دهم میلیارد دلار رسید.

وی با اشاره به اینکه بخش عمد ای از این قاچاق مربوط به قاچاق خروجی است گفت: با کنترل خروج سوخت توانستیم بیش از 4 میلیارد دلار از قاچاق سوخت را کاهش دهیم.

معاون برنامه ریز ی ،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: کشورمان 100 میلیارد دلار حجم تجارت، 144 گمرک داریم در حالی که در اقتصاد هایی بزرگتر از اقتصاد ما مانند کره جنوبی با 1000 میلیارد دلار حجم تجارت، 59 گمرک وجود دارد که این تعدد گمرک ها منافذی برای ورود و خروج کالا می شود.

گلستانی زاده با بیان اینکه بیشترین حجم واردات و صادرات ما از 28 گمرک انجام می شود ادامه داد: از این تعداد تنها در 11 گمرک ،‌دستگاه ایکس ری داریم و کنترل دستی و چشمی ،‌ کامل و کافی نیست.

وی گفت: پارسال 52 کانتینر حامل یخچال قاچاق ، 62 کانتینر باتری خودرو، 49 هزار قلم کالا خانگی،‌ 9 کانتینر لوازم خانگی آلمانی، 500 هزار قلم تجهیزات پزشکی به ارزش بیش از 73 میلیون دلار، لنج حامل 32 هزار گوشی موبایل ، 150 تن پوشاک قاچاق کشف شد.

معاون برنامه ریز ی ،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه امسال هم‌ 9 کانتینر پوشاک قاچاق کشف شد افزود: برنامه ریزی برای برخورد با قاچاق های کلان و سازمان یافته، پیگیری تسهیل تجارت فرامرزی ، رفع موانع تجارت سالم و مدیریت تقاضا از رویکرد های این ستاد برای مبارزه با قاچاق است.

گلستانی زاده افزود: برای کنترل کالاها طرح کد رهگیری، مطرح و آئین نامه آن نوشته شده است و اجرای آن امسال در برخی کالاها آغاز می شود.

وی گفت: این طرح جایگزین طرح های “شبنم” و “ایرا ن کد” می شود.

 منبع: خبرگزاری صدا و سیما