تشخیص تصاویر Full HD از Ultra HD

با پیشرفت روزافزون فناوری و فراگیر شدن فناوری به‌روز 4K در نسل جدید تلویزیون‌‌ها، ابهاماتی درباره واقعی بودن پیکسل‌ها در تلویزیون‌های UltraHD مطرح شده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، تلویزیون 4k یا همان UltraHD به تلویزیونی گفته می‌شود که تعداد پیکسل‌های آن چهار برابر تلویزیون‌های Full HD است، یعنی 3/8 میلیون پیکسل در صفحه. پس هر تلویزیون UltraHD حدوداً دارای 24 میلیون ساب‌پیکسل است. اخیرا در نمایشگاه SEC 2015 یکی از سازندگان از تلویزیون 4K OLED TV رونمایی کرد که این فناوری هنوز تجاری نشده و در بازار موجود نیست.

تولید انبوه تلویزیون‌های 4K پس از کسب مجوزها و تأییدیه‌های گوناگونی نظیر استاندارد VDE و INTERTEK آغاز شده است. در تولیدات برخی تولیدکنندگان تلویزیون با بهره‌گیری از پردازشگر Upscaling در 6 مرحله تصاویر Full HD  را به Ultra HD  تبدیل می‌شوند؛ این عمل در تلویزیون‌های برخی برندها نیز در 4 مرحله انجام می شود.

در حالی که اغلب تلویزیون‌های جهان از سه رنگ سبز، قرمز و آبی استفاده می‌کنند تلویزیون های Ultra HD چهار رنگ سبز، قرمز، آبی والبته سفید را مورد استفاده قرار می‌دهد. با استفاده از ساب‌پیکسل سفید، امکان ارائه رنگ مشکی کامل و کنتراست بی‌نهایت وجود دارد. علاوه بر اینکه اضافه کردن یک ساب‌پیکسل سفید بسیار پرهزینه است.

در حال حاضر تنها یک محصول تلویزیون OLED با کیفیت Full HD به بازار ارائه شده است.

فناوری WRGB یا همان چهار ساب‌پیکسل منحصراً متعلق به تلویزیون‌های OLED است. همچنین، فناوری WRGB هنوز روی هیچ تلویزیون Ultra HD پیاده‌سازی نشده است و همگی مدل‌های Ultra HD از فناوری سه ساب‌پیکسل استفاده می‌کنند.

برخی از تولیدات تلویزیون‌های منحنی در بازار نیز با فناوری قدیمی و همراه با فن خنک‌کننده در پشت تلویزیون به بازار ارائه شده‌اند.

برای تشخیص پیکسل های تلویزیون Ultra HD با تلویزیون Full HD در برخی فروشگاه‌ها کارت‌های مخصوصی برای استفاده مشتریان قرار داده شده است که به عنوان محکی برای اثبات چهار برابر بودن پیکسل‌های تلویزیون Ultra HD نسبت به Full HD استفاده می شود.