سند معتبر بیاورید، وام بگیرید

هنگامی که پس از سال جدید به شعب بانک‌ها سر میزنیم، با جواب‌های متفاوتی از سوی آن‌ها برای دریافت وام مواجه می‌شویم.

خصوصی و دولتی هم ندارد، بازار مکاره‌ای است که هرکسی ساز خود را میزند و قوانین جدیدی که از نظر خود قابل قبول است را به مشتری بی خبر از همه جا تحمیل می‌کند.

خصوصاً اگر این مشتری بخواهد وام فوری دریافت کند که دیگر هیچ، شرایطی به مراتب خاص برای او ردیف می کنند که تا آن‌ها را تهیه کند خود مثنوی هفتاد من کاغذ است.

در همین خصوص خبرنگار باشگاه خبرنگاران به چندین بانک خصوصی و دولتی سر زد تا از شرایط دریافت وام در سال جدید آگاه شود که با جواب‌های متفاوتی روبه رو شد.

یکی از بانک‌های خصوصی که وابسته به یکی از ارگان‌‌های دولتی است، در حال حاضر تنها وام دولتی به سهامداران خود پرداخت می‌کند و بخشنامه لازم برای پرداخت وام آزاد ابلاغ نشده است.

بانکی دیگر، از سپرده‌گذاری در بانک مذکور و پرداخت ۸۰ درصد از سپرده تحت عنوان وام خبر داد و گفت: اگر مبلغ لازم برای سپرده را ندارید، باید سند معتبری در اختیار بانک به عنوان ضمانت قرار دهید تا ظرف یکی دو روز به شما وام پرداخت خواهد شد.

بانک دولتی از امکان دریافت وام در صورت تکمیل مدارک خبر داد و گفت محدودیتی برای پرداخت نداریم.

در همین راستا غلامحسین نتاج مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص پرداخت وام به شرط سپرده‌گذاری گفت: برای وام‌هایی غیر از قرض الحسنه این روش منعی ندارد.

وی افزود: از نظر من اشکالی از نظر قانونی و شرعی ندارد.

حال با همه‌ی این تفاسیر؛ با توجه به اینکه این روش از سوی بانک مرکزی خلاف قوانین اعلام شده اما برخی بانکی‌ها با آن موافق هستند و اعتقادی به خلاف بودن آن ندارند، حال باید منتظر ماند که آیا روش بانک مرکزی صحیح تر است یا سیستم بانکی.