توافق هسته ای هیچ شانسی برای تایید در کنگره ندارد

به گزارش پایگاه اینترنتی «هیل»، گراهام در گفت وگو با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «گمان نمی کنم هیچ جمهوریخواه یا دموکراتی اجازه دهد این چارچوب توافق نهایی شود زیرا در زمانی که لازم است قوی باشیم، این توافق مقدماتی بسیار ضعیف است.»

نامزد احتمالی ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا همسو با سردمداران رژیم صهیونیستی مدعی شد: «توافق بالقوه اوباما (با ایران) فاقد پادمان های ضروری برای جلوگیری از یک ایران دارای سلاح هسته ای است.»

وی افزود: این توافق نیازمند بازرسی های هسته ای «هر زمان، هر جا» و محدودیت های بیشتر بر رآکتورهای هسته ای ایران است.

گراهام درخصوص موضوع لغو تحریم ها نیز مدعی شد :«تحریم ها را تا زمانی که رفتار ایران تغییر نکند، نمی توان برداشت.»

وی با بیان اینکه «توافق اوباما در پیش چشمان ما روز به روز بدتر می شود» افزود: «اشکالات بسیاری که در این (چارچوب) توافق وجود دارد نشان می دهد که استراتژی اوباما ناقص است.»

در حالی که بسیاری از کارشناسان سیاسی در آمریکا از بیانیه سوئیس استقبال کرده اند، برخی چهره های تندروی جمهوریخواه به مخالفت های عجیب خود با این بیانیه ادامه می دهند.

«باب کورکر» سناتور جمهوریخواه آمریکایی نیز روز یکشنبه ادعا کرد که مذاکره کنندگان ایرانی از تمام جزئیات برنامه هسته ای ایران آگاه نیستند!

کورکر در گفت وگو با شبکه خبری «سی ان ان» همچنین گفت که شک دارد ایران به تعهدات خود در قالب توافق هسته ای پایبند بماند.

وی گفت از آن بیم دارد که آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر شریک در مذاکرات، در تلاش برای رسیدن به توافق بیش از حد به ایران امتیاز داده باشند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا که همواره با اقدام کنگره در بحبوحه مذاکرات هسته ای مخالفت کرده بود، روز جمعه گفت که مصوبه کنگره درخصوص بازبینی توافق نهایی را امضاء خواهد کرد زیرا به اعتقاد او این مصوبه «سازشی معقول» (بین کاخ سفید با کنگره) است و موجب خراب شدن مذاکرات هسته ای با ایران نمی شود.

مصوبه هفته گذشته کمیته روابط خارجی سنا در صورتی که به تصویب مجلس نمایندگان و سنا برسد، به کنگره اجازه خواهد داد تا پیش از اجازه برداشتن تحریم ها و در مدت 30 روز، هرگونه توافقی را مورد بازبینی قرار دهد.

این اظهارات ضد و نقیض مقام های آمریکایی در حالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران همواره بر غیرقابل اعتماد بودن طرف آمریکای تاکید کرده و خواستار لغو کلی تحریم ها همزمان با امضای توافق نهایی است.