فردا زمستان می‌شود

دما در برخی استان‌های کشور تا ١٥ درجه کاهش می‌یابد هجوم برف و کولاک به ١٢ استان خسارت زد

زمستان در راه ایران است. این هفته که بیاید، ایرانی‌ها در اواسط آخرین ماه پاییز، زمستان را تجربه خواهند کرد. این را به‌تازگی سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده و درباره آن هشدار داده است؛ اطلاعیه‌ای که در آن آمده در هفته‌ای که پیش روست، استان‌های مختلف ایران از ٥ تا ١٥ درجه کاهش دما خواهند داشت. در این اطلاعیه آمده است: «در شمال غرب، غرب و دامنه‌های جنوبی البرز بین ۵ تا ۱۰ درجه و در شمال‌شرق کشور بین ۱۰ تا ۱۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت. به تدریج از روز جمعه تا دوشنبه هفته آینده با نفوذ هوای سرد از عرض‌های شمالی ابتدا کاهش دما در شمال غرب و سپس در غرب و جنوب غرب، مرکز و شمال‌شرق و شرق کشور روی خواهد داد که همراه با گذر موج فعال بارشی است. بر این اساس، در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و دامنه‌های البرز و زاگرس غربی شاهد بارش برف و لغزندگی اغلب جاده‌ها به‌ویژه در مناطق کوهستانی خواهیم بود.»
براساس آنچه در اطلاعیه سازمان هواشناسی آمده بارش باران و برف و وزش باد شدید در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان که سبب بارندگی شدید آبگرفتگی معابر عمومی در شهرهای ساحلی و به سبب بارش برف، لغزندگی و مه‌آلودگی به‌ویژه در مناطق کوهستانی خواهد شد، پیش‌بینی شده است.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: «همچنین بارش برف در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، کردستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، زنجان، گیلان و دامنه‌های البرز در استان‌های مازندران، قزوین، البرز و تهران و همچنین بارش باران در استان‌های ایلام، چهارمحال‌و‌بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان که در ارتفاعات این استان‌ها بارش به شکل برف است. در دامنه‌های البرز و زاگرس غربی به سبب بارش برف اغلب جاده‌ها به‌ویژه در مناطق کوهستانی لغزنده خواهد بود. خلیج‌فارس هم در روزهای جمعه تا دوشنبه و دریای خزر از روز جمعه تا دوشنبه مواج و طوفانی پیش‌بینی می‌شود.»
از طرف دیگر براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی؛ با توجه به شمالی‌شدن جریان هوا از جمعه تا یکشنبه کاهش محسوس دما (بین ٧ تا ١٢ درجه سلسیوس) روی کشور عراق پیش‌بینی می‌شود که گاهی با وزش باد شدید شمالی، کاهش دما محسوس‌تر خواهد بود. این سازمان توصیه کرده است که اقدامات ایمنی برای کاهش پیامدهای ناخوشایند به عمل آید و هموطنان گرامی برای تردد در گذرگاه‌های البرز و زاگرس، تجهیزات زمستانی ازجمله زنجیر چرخ و پوشاک گرم به همراه داشته باشند و همچنین در ایام یادشده شناورهای کوچک و قایق‌های صیادی از تردد در دریا خودداری کنند.
از طرف دیگر «احد وظیفه» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور هم از ورود موج سرما به کشور خبر داده است. او دراین‌باره به ایسنا گفته است: «براساس تحلیل آخرین داده‌ها و الگوهای پیش‌یابی هواشناسی، با استقرار هوای سرد از عرض‌های شمالی از امروز شاهد کاهش محسوس دما در شمال‌غرب، غرب و به‌ویژه در سواحل شمالی و به تدریج در شمال‌شرق کشور خواهیم بود و پیامد آن برای استان‌های شمالی کشور بارندگی‌های نسبتا شدید، وزش باد شدید و مواج‌شدن دریای خزر است.»
او با بیان این‌که در اکثر مناطق این‌بارش‌ها به صورت برف خواهد بود، ادامه داده است: «در روز شنبه این شرایط در استان‌های حاشیه دریای خزر و دامنه‌های شمالی البرز ادامه دارد، در این روز مناطق شمال‌شرق و شمال‌غرب کشور بارش خفیف و پراکنده خواهند داشت. همچنین سرما در استان‌های شمالی کشور تداوم خواهد داشت.»
به گفته مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور از اواخر روز شنبه و در روز یکشنبه با نزدیک‌شدن سامانه بارشی فعال دیگری از نوار غربی کشور شاهد آغاز بارش‌ها در نیمه غربی کشور خواهیم بود که این بارش‌ها در مناطق شمال‌غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس و دامنه‌های جنوبی البرز به صورت بارش باران و برف رخ خواهد داد: «فعالیت این سامانه جوی در مناطق جنوب‌غرب و جنوب کشور به جز مناطق کوهستانی به صورت رگبار باران و گاهی نیز همراه با رعد و برق و وزش باد شدید خواهد بود.»
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور در ادامه گفت: «این سامانه بارشی در روزهای بعد به تدریج با حرکت به سمت شرق، نواحی مرکزی و شمال‌شرق کشور را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.»
او با بیان این‌که از روز جمعه تا اواسط هفته آینده کاهش محسوس و قابل توجه دما در نیمه شمالی کشور پیش‌بینی می‌شود، ادامه داد: «این وضع در شمال‌غرب، غرب و دامنه‌های جنوبی البرز سبب کاهش بین ٥ تا ١٠ درجه‌ای دمای هوا و در شمال‌شرق کشور نیز باعث کاهش بین ١٠ تا ١٥ درجه‌ از دمای هوا خواهد بود.»
به گفته مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور در سه روز آینده دریای خزر و خلیج‌فارس مواج و طوفانی پیش‌بینی شده است. وظیفه درباره آسمان پایتخت درروز شنبه هم گفت:  «در این روز آسمان پایتخت نیمه‌ابری همراه با وزش باد پیش‌بینی شده و بیشینه و کمینه دما نیز در این روز ٩ و منفی یک درجه سانتیگراد خواهد بود.»