عراقچی: از حرف زاکانی به خدا پناه می برم

عراقچی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که آقای زاکانی امروز در مجلس اعلام کرد شما در کمیسیون برجام در پاسخ به این که در صورتی که ایران بخواهد در رابطه با برجام به جایی شکایت کند آن‌جا کجاست؛ شما گفته‌اید باید به خدا پناه ببریم؟ اظهار کرد: من چنین حرفی در کمیسیون برجام نزده‌ام و از این حرفی که آقای زاکانی زدند به خدا پناه می‌برم.

سید عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش صلح و سلام در دانشگاه آزاد اسلامی درباره اجرای برجام پس از تایید مجلس شورای اسلامی گفت: مدت 90 روزه بررسی برجام 26 مهر به پایان می‌رسد.

اگر در این فاصله جزییات طرح اجرای برجام در مجلس به سرانجام برسد و شورای نگهبان آن را تایید کند روال قانونی تایید برجام طی شده است. هم‌زمان بحث نقشه‌راه که میان ایران و آژانس در حال اجراست احتمالا مرحله کنونی‌اش تا پایان هفته جاری به پایان خواهد رسید و اگر این دو کار انجام شود از دوشنبه آینده می‌توانیم اجرایی‌ شدن یا عملیاتی کردن برجام را اعلام کنیم.

عراقچی گفت: اجرایی یا عملیاتی شدن برجام روز تصویب برجام نام دارد و پس از اعلام آن روز جلسه کمیسیون مشترک برجام احتمالا دوشنبه آینده در وین برگزار خواهد شد که قرار است در آن اتحادیه اروپا اعلام کند تحریم‌هایش لغو شده و کنگره آمریکا نیز اجرای تحریم‌ها را متوقف می‌کند البته اجرایی‌ شدن این اقدامات بعد از دوره‌ای است که ایران نیز اقداماتش را براساس برجام انجام دهد.

معاون ظریف درباره پیگیری حادثه منا از سوی وزارت خارجه نیز گفت: وزارت خارجه همراه با معاونت حقوقی رییس‌جمهور، سازمان حج و زیارت و دیگر مراجع بررسی‌ها را در دست اقدام دارد و راه‌های مختلف حقوقی برای پیگیری مطالبات حقوقی جان باختگان را دنبال می‌کند تا علاوه بر احقاق حقوق آن‌ها از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری شود.

عراقچی درباره سرنوشت غضنفر رکن‌آبادی، سفیر پیشین کشورمان در لبنان نیز گفت: هنوز خبر جدیدی از وی نداریم و امیدواریم در بررسی‌ها و اقداماتی که برای شناسایی مفقودان صورت می‌گیرد سرنوشت وی نیز مشخص شود.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا که از وی پرسید شما را امروز در مجلس تهدید به کشتن و یا ریختن سیمان رویتان نکردند؟ گفت: فکر نمی‌کنم نماینده محترمی که چنین جمله‌ای گفتند قصد جدی داشتند البته حالت‌شان جدی بود.

خبرنگار به عراقچی گفت این ادبیات در شان مجلس است؟ که معاون ظریف پاسخ داد: من از شما عذرخواهی می‌کنم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که آقای زاکانی امروز در مجلس اعلام کرد شما در کمیسیون برجام در پاسخ به این که در صورتی که ایران بخواهد در رابطه با برجام به جایی شکایت کند آن‌جا کجاست؛ شما گفته‌اید باید به خدا پناه ببریم؟ اظهار کرد: من چنین حرفی در کمیسیون برجام نزده‌ام و از این حرفی که آقای زاکانی زدند به خدا پناه می‌برم.

او ادامه داد:‌ بندهای 36 و 37 برجام بسیار روشن در این باره توضیح داده است. اگر نقض تعهدات طرفین صورت گیرد در برجام اشاره شده است که چه باید کرد و در کمیسیون برجام به طور مفصل آن را گفته‌ایم. هر طرف که شاکی باشد مکانیزمی طبق ماده 36 طی می‌شود.

اگر این مکانیزم طی شود و جمهوری اسلامی ایران شاکی باشد و باز هم از این پروسه نتیجه نگیرد ما به تعهدات قبلی خود بازمی‌گردیم و برنامه خود را مجددا از سر می‌گیریم و برجام در واقع تمام می‌شود. اما طرف مقابل در چنین صورتی باید براساس ماده 37 و پروسه شورای امنیت را طی کند و طبیعی است که ما نمی‌توانیم شکایت 5 عضو را به شورای امنیت ببریم.

ممکن است برای اتمام حجت این کار را انجام دهیم اما برای ما ماده 37 موضوعیت ندارد و این بحث‌ها کاملا روشن است و این که من گفته باشم به خدا پناه می‌بریم درست نیست.

عراقچی هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره جزییات تشکیل کمیسیون برجام در صورت نهایی شدن بررسی‌ها در پایتخت‌ها گفت: این کمیسیون متشکل از همه اعضا شامل ایران و 1+5 است که در سطح معاونان برگزار می‌شود و خانم اشمید به نمایندگی از اتحادیه اروپا شرکت می‌کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که در روزی که عملیاتی شدن برجام را اعلام می‌کنید روز اجرای برجام هم مشخص می‌شود؟ گفت: خیر روز اجرا منوط به آن است که اقدامات هسته‌ای ایران چه وقت انجام و پایان می‌پذیرد و نمی توانیم پیش‌بینی کنیم که این اقدامات چقدر طول می‌کشد. اما تلقی ما این است شاید حدود 45 روز الی دو ماه به طول بیانجامد.

معاون ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر درباره خبرسازی‌ها درخصوص برجام نیز گفت: در فضای کنونی همه جور صحبتی مطرح می‌شود چرا که به شدت فضا سیاسی شده است. متاسفانه نقل قول‌های اشتباه به وفور صورت می‌گیرد. امروز از قول من صحبت‌هایی بیان شده است که از شنیدن آن خودم تعجب کردم و در مجلس وقتی نقل قولی از من شد آن قدر تعجب کردم و بلند شدم و پشت سرم را نگاه کردم که چگونه چنین صحبتی بیان می‌شود؟

176/