شاید انتقال برخی قربانیان منا ممکن نباشد

وزیر بهداشت گفت: ممکن است انتقال پیکر برخی از جانباختگان فاجعه منا امکان پذیر نباشد، بنابراین بهتر است بستگان آنها برای دفن این عزیزان در حرم امن الهی تشویق شوند.

دکتر سید حسن هاشمی در ادامه سفر به قم، ظهر یکشنبه در دیدار با آیت الله نوری همدانی با اشاره به حادثه منا و با بیان اینکه اتفاقات رخ داده در حج امسال بی سابقه بود، گفت: عید قربان مهم ترین ایام تعطیل در عربستان است، از سوی دیگر در ایام تشریق نیز هیچ جنازه ای را تحویل نمی دهند لذا ارتباط منظمی بین ایران و عربستان برای رسیدگی به امور حجاج آسیب دیده و جان باخته وجود نداشت. اما با پیگیری های انجام شده و نیز فرمایشات مقام معظم رهبری، ملاقات هایی میان مقامات ایرانی و عربستانی  صورت گرفت.

وی با تاکید بر اینکه حوزه سلامت غیر سیاسی است، گفت: تاکید مقامات سعودی بر این بود که حتی روز حادثه به غروب نرسیده باید پیکر حجاج فوت شده دفن شوند که ما نیز در پاسخ گفتیم اعتقاد ما بر همین است اما باید رضایت خانواده ها وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت با اشاره  اینکه هنوز از دفن جانباختگان ایرانی در عربستان مطمئن نیستیم، عنوان کرد: بعد از این صحبت های میان مقامات دو کشور با اطمینان می گوییم هیچ ایرانی در عربستان دفن نخواهد شد.

هاشمی با اشاره به تماس هر روزه با وزارت بهداشت عربستان، عنوان کرد: ممکن است انتقال برخی از پیکر امکان پذیر نباشد. بنابراین بهتر است بستگان جانباختگان برای دفن این عزیزان در حرم امن الهی تشویق شوند.

وی با تاکید بر راهگشا بودن فتواهای مراجع عظام در مراسم حج عنوان کرد: استقبال گسترده از مراسم حج، گرمای هوا، بالا بودن سن حجاج و استطاعت جسمی و همکاری  نکردن سعودی ها شرایطی دشواری را برای اعمال حج فراهم می کند. در صورت توافق علما،  صدور فتواهای برای ترتیبات اعمال در منا و گرفتن نایب و ترتیبات اعمال در منا راهگشا است.

وزیر بهداشت با بیان این که اگر مدیریت سعودی ها بدین صورت ادامه یابد در حج سال ها آینده نیز حوادثی از این دست خواهیم داشت، بیان کرد: اطمینان دارم دولت و دستگاه های نظارتی، تجدید نظر در نحوه اداره و مدیریت خواهند داشت. اما بخش هایی از دست ما خارج و در دست علماست، تصور می کنیم می توان فرصتی ایجاد کرد تا حجاج در شرایط سهل تر طواف کنند.

176/