آموزش منطق برنامه‌نویسی در مدارس کشور

با راه اندازی کمپین کدنویسی مدارس که یکی از کمپین‌های شهروند سازمانی است در تابستان امسال برای نخستین باردر مدارس حومه شهر تهران و با همکاری کانون کارآفرینی ایران آموزش منطق برنامه‌نویسی اجرا ‌شد.

به گزارش موبنا از ایلنا، کمپین کودکان امید که در سال 1393 برگزیده جشنواره هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان شد، اقدام به راه اندازی کمپین «کدکده»برای نخستین بار، به‌صورت آزمایشی در چهار مدرسه هوشمند کودکان امید در حومه تهران و با هدف فراهم آوردن فرصت‌های برابر برای آموزش منطق برنامه‌نویسی به کودکان پایه پنجم و ششم دبستان کرده است.

این کمپین با هدف آموزش علوم کامپیوتر و منطق برنامه‌نویسی در قالب هشت کلاس در مدارس شهرستان‌های رباط کریم، قرچک، شهرری و کهریزک برگزارشد.

محتوای آموزشی این کلاس‌ها نیز توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های معتبر کشور و کاملاً داوطلبانه تدوین و سازماندهی شده بود. درمجموع145 دانش‌آموز، شامل 75 پسر و 70 دختر در این دوره شرکت کردند.

مدیر توسعه مشارکت‌های اجتماعی یکی از شرکت های برگزار کننده این کمپین در این رابطه می گوید:” هدف از برگزاری چنین دوره‌هایی را آموزش مهارت‌هایی بیش از خواندن و نوشتن به دانش‌آموزان است.”

وی تاکید می کند:” پس از بررسی کشورهای موفق در زمینه منطق برنامه‌نویسی، دریافتیم که مناسب‌ترین زمان برای یادگیری این مهارت، دانش‌آموزان محدوده سنی کلاس پنجم و ششم دبستان است. منطق برنامه‌نویسی نه تنها بر یادگیری بهتر درس‌هایی مانند ریاضی و فیزیک تأثیرمی‌گذارد، بلکه دانش‌آموزان را برای بازار کار آینده نیز آماده می‌کند؛ از طرف دیگر، دانش‌آموزان به کمک منطق برنامه‌نویسی، یاد می‌گیرند برای هر مسئله راه‌حل‌های مختلفی بیابند و در مواجهه با مسائل، آن‌ها را به اجزای کوچک‌تری تبدیل کنند تا بتوانند به راه‌حلی مناسب برسند. آشنایی با منطق برنامه‌نویسی به‌تمامی جنبه‌های زندگی حرفه‌ای و اجتماعی آینده‌ آن‌‌ها کمک خواهد کرد.

این کمپین با همکاری اداره کل آموزش‌وپرورش استان تهران، سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران، سازمان بهزیستی کل کشور و نهادهای دولتی مرتبط، سازمان‌های غیردولتی چون انجمن نابینایان، مؤسسه عصای سفید و انجمن تعالی صورت گرفته است.

طبق تفاهم‌‌نامه‌های امضاشده‌ با این دستگاه‌ها، شرکت سامسونگ نیز برای تجهیز این مراکز به تکنولوژی و تجهیزات موردنیاز اقدام می‌کند تا دسترسی افراد درمناطق محروم به امکانات آموزشی روز دنیا را فراهم آورد؛ گفتنی است که تمامی دانش‌آموزانی که در این دوره شرکت کرده بودند نیز گواهی‌نامه آموزش کدنویسی دریافت کردند.