مناظره داغ پزشکیان و بذرپاش بر سر برجام

دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی«متن حاشیه» که از شبکه سوم سیما پخش شد، به مناظره پیرامون برجام پرداختند.

مهرداد بذرپاش و مسعود پزشکیان که در برنامه تلویزیونی«متن حاشیه» به مناظره پیرامون برجام پرداختند، پزشکیان در ابتدای این مناظره گفت: گزارش کمیسیون برجام غیر کارشناسی بوده و برایمان قابل قبول نیست.

وی گفت: متاسفانه کار در کمیسیون برجام خوب پیش نرفت قرار بود گزارش کمیسیون بی طرفانه باشد اما این گزارش علمی نیست و نگاه خاصی در آن بزرگ شده است.

عضو کمیسیون برجام اظهار داشت: هر روز در پارس جنوبی، قطر نفت ما را می برد و فروش نفت ما هر روز کمتر می شود.

وی تاکید کرد: راه کمیسیون برجام تعریف شده نبود و در گزارش برجام مداخله شده است.

در ادامه مهرداد بذرپاش عضو دیگر کمیسیون برجام با اشاره به امضای بیانیه از سوی ۵ تن از اعضای کمیسیون برجام گفت: اختلاف نظر در هر گروهی وجود دارد این را قبول ندارم که هر وقت نظرمان تامین نشد بگوییم سیاسی کاری شده است.

وی خطاب به پزشکیان گفت: آقای بروجردی به من اعلام کرد که متن بیانیه را نخوانده و امضا کرده است.

نماینده تهران گفت: آقای بروجردی یکی از امضا کنندگان این بیانیه است که هر سال با اختلاف یک یا دو رای به ریاست کمیسیون امنیت ملی انتخاب می شود آسیا سایر اعضا باید بیانیه بدهند.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ارجاع برجام به کمیسیون امنیت ملی نیز با نظر هیئت رئیسه انجام شد و بنده مخالف بودم آیا باید بیانیه بدهم.

وی اظهار داشت: آقای بروجردی اعلام کرد نامه را نخواندم دوستان نامه را آماده کردند و من امضا کردم.

بذرپاش ادامه داد:  به نظر می رسد آقای پزشکیان هم این نامه را نخوانده و این بیانیه در جای دیگری تنظیم شده و به امضای دوستان رسیده است.

وی در ادامه نامه ۴ وزیر به رئیس جمهور و وضعیت بازار بورس را نشان دهنده عدم تاثیر توافق های ژنو و لوزان در اقتصاد خواند.

پزشکیان گفت: روند اقتصاد از دولت گذشته تا امروز موجب بروز مشکلات شده است و ادامه تحریم ها فاجعه است.

در ادامه نیز بذرپاش گفت: هیچ کس نمی خواهد تحریم ها باقی بماند. بر اساس برجام بیشتر تحریم ها تعلیق می شود و تعلیق ها نیز بنا به نظر رئیس جمهور فعلی آمریکا است.

وی افزود: اگر در انتخابات آینده آمریکا، اوباما رای نیاورد و جمهوریخواهان پیروز شوند آیا برجام اجرا خواهد شد.

بذرپاش گفت: ما تعهداتی را در برجام پذیرفته ایم که اجرای آن ۲۰ سال طول خواهد کشید، آیندگان نخواهند گفت چرا سند را بررسی نکرده اید.

وی با اشاره با اظهارات معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه ۹۰ درصد مردم موافق برجام هستند ادامه داد: اظهارات ایشان نشان دهنده این است که  کمیسیون برجام بدنبال سیاسی کاری نبوده است. اگر ۹۰ درصد مردم موافق برجام هستند مخالفت ما باعث کاهش آرای ما در انتخابات می شود. بنابراین دوستان ما برای رضای خدا این کار را کرده اند.

در بخش دیگری از این مناظره پزشکیان در پاسخ به سئوال مجری برنامه اعلام کرد: شکی در این نیست که انتقاداتی به برجام وارد است اما ما باید به دولت اجازه دهیم برجام را اجرا کند و ملاحظات مورد نظر مجلس را هم در نظر داشته باشد.

بذرپاش نیز در پایان این مناظره نیز گفت: در مجمع الجزایر آدم کش ها نمی توانیم خلع سلاح را بپذیریم. مجلس نمی تواند ساکت باشد. مجلسی بیدار است که فریاد بزند.

176/