پديده‌اي به نام مزاحمت ايرانسلي

تابناک- حتما بارها اين مطلب را شنيده‌ايد که معمولا فناوري‌هاي جديد بدون فرهنگ سازي وارد ايران مي‌شوند. حال بايد اين مطلب را هم اضافه کرد که توسعه اين فناوري‌ها نيز از فرهنگ‌سازي محروم است.

يكي از بينندگان «تابناك» در پيامي نوشت: متأسفانه، پديده‌اي که به تازگي بسيار سريع رواج يافته، مزاحمت‌هاي تلفني از طريق سيم کارت‌هاي ايرانسل است که به دليل ارزان بودن، بيشتر افراد مردم‌آزار يا کساني که به هر علتي قصد تماس ناشناس با فردي را دارند، از اين سيم‌کارت‌ها استفاده مي‌کنند؛ با اين تفکر که پس از انجام کار خود، بدون هيچ دردسري سيم‌کارت را معدوم مي‌کنند.
البته هيچ کس با پيشرفت فناوري و ارزان و در دسترس بودن هر چه بيشتر آن مخالف نيست، ولي از راه‌هاي منطقي آن. براي مثال، در بيشتر کشورهاي دنيا، امروزه خدمات ارتباطي با قيمت مناسب که چنين سيم کارتهايي را شامل مي‌شود، وجود دارد، ولي هنگام خريد، دفاتر مخابراتي با قيمت‌ مناسب و مقرون به صرفه‌اي اقدام به انتقال سند اين سيم‌كارت‌ها مي‌‌كنند و اگر کسي بخواهد سيم‌كارت تهيه كند، بايد مدرك شناسايي معتبر يا گذرنامه ارايه كند که نامشان در سيستم رايانه مرکز فروش سيم‌کارت ثبت مي‌شود و اين‌گونه امکان سوءاستفاده حتي از اين نوع سيم‌کارتها نيز وجود ندارد که براي نمونه، مي‌توان کشور مالزي را نام برد.
اما در کشور ما بدون بسترسازي و کنترل کيفيت و آينده‌نگري، تنها به مسائل مالي قضيه پرداخته مي‌شود. همان گونه که همه مي‌دانيد در هر کوچه و خيابان و کيوسک روزنامه فروشي و احتمالا تا چندي ديگر در هر تخم مرغ شانسي که باز مي‌کنيد يک سيم‌کارت از اين نوع و صد البته بدون هيچ ضمانت کيفيت و بدون هيچ شناسه‌اي خواهيد يافت و بايد هم اين‌گونه باشد، زيرا محصولي با اين کيفيت بايد هم بي‌هويت باشد و زيبنده دست مزاحمان تلفني و کلاهبرداران خواهد ماند.
فقط اي کاش نام ايران را از نام آن جدا مي‌کردند!