بازار تلفن همراه هند در دست غول هاي موبايلي

موبنا-هند با ارايه سرويس هاي شبکه 3G در فناوري موبايلي ، زمينه رشد شرکت هاي بزرگ تلفن همراه را در اين کشور فراهم کرده است.

 به گزارش گروه اخبار خارجي موبنا به نقل از سايت ديکن هرلد، شرکت هاي بزرگي چون نوکيا علاوه بر ارايه گوشي هاي مختلف به هند اقدام به عرضه محصولاتي براي بازار مخابراتي با برنامه هاي نرم افزاري در زمينه ديجيتالي کرده است.
بر اساس اين گزارش، مخابرات و ارتباطات انقلابي را در کاربردهاي اقتصادي ارتباطات موبايلي به راه انداخته و هند با توجه به دارا بودن بزرگ ترين بازار تلفن همراه دنيا موقعيت خوبي را براي سرمايه گذاري از سوي شرکت هاي مطرحي چون نوکيا، سامسونگ، سوني اريکسون، ال جي و سايرين مي طلبد.
شرکت نوکيا با سياست خاص خود علاوه بر عرضه گوشي هاي بسيار پيشرفته اقدام به عرضه گوشي هاي ارزان قيمت و کاهش قيمت گوشي هايي که از قابليت ها و ويژگي هاي متوسط برخوردارند کرده است.
 انتظار مي رود که اين شرکت همچنان در نيمه دوم سال جاري نيز بتواند سهم بازار تلفن همراه خود را افزايش دهد و باز هم در اين عرصه يکه تاز اين بازار جنجالي باشد.
شرکت هاي ديگري چون سامسونگ و سوني اريکسون و ال جي نيز با ارايه گوشي هاي مختلف به هند جايگاه خوبي در بازار اين کشور کسب کرده اند.
هند با سه ميليون و 166هزار و 414 کيلومتر مربع مساحت و بيش از يک  ميليارد نفر جمعيت در جنوب آسيا واقع شده و پايتخت آن دهلي نو است.
در ماه مه 62/8 ميليون کاربر جديد به تعداد کاربران هند افزوده شد و در حال حاضر تعداد کل کاربران هند 9/277 ميليون نفر است.
اين آمار نشان مي دهد که چين و هند از نظر افزايش ماهانه تعداد کاربران رقابت شانه به شانه اي با يکديگر دارند.
هند 12 اپراتور فعال دارد و رتبه دوم بازار آسيا در اختيار هند است و همانند چين بازار ارتباطي اين کشور نيز در چنبره شبکه GSM است به طوري که سهم اين شبکه با 198.58ميليون کاربر تا پايان مارس 2008 حدود 75.1 درصد بوده است.
فروش تلفن همراه در سال 2007 در مدت مشابه سال گذشته در اين کشور حدود دوبرابر شده است و از 45 ميليون به 90ميليون دستگاه رسيده است.
135/14