در مجمع سالیانه شرکت مخابرات ایران؛

مشخص شدن تکالیف دارایی‌های راکد مخابرات تا ۶ ماه آینده

موبنا- طبق تکلیف سازمان حسابرسی مقرر شد مخابرات ظرف شش ماه آینده تکالیف دارایی های راکد و سنواتی را در این زمینه مشخص و به سازمان حسابرسی اعلام کند.

به گزارش خبرنگار موبنا، شرکت مخابرات اختلاف حساب ۶۱۲ میلیارد ریالی با سازمان تنظیم مقررات، شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتور ایرانسل داشته است که در این زمینه نیز مقرر شد مطالبات فی ما بین تعیین تکلیف شود.
در این مجمع سازمان حسابرسی و بازرس قانونی شرکت مخابرات ایران نیز به برخی از موارد حسابرسی انجام شده در خصوص سهام این شرکت ایراد گرفت. از جمله این ایرادات مربوط به مانده حساب های دریافتی تجاری و غیرتجاری شرکت های گروه مخابرات ایران بود که مبلغ ۳۸۴ میلیارد ریال عنوان شد که این ارقام به اختلاف حساب و مراودات مالی با مجتمع صنعتی رفسنجان، مطالبات از سازمان خصوصی سازی، فروش کارخانجات مخابراتی ایران و سود سهام این شرکت و اختلاف با سازمان عمران کیش است.
همچنین در این مجمع “محمدرضا مدرس خیابانی” عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران به عنوان رئیس مجمع عمومی سالیانه این شرکت در مورد عدم افزایش نرخ مکالمات تفلنی از سال ۸۲ تاکنون گفت: مخابرات تمامی تلاش خود را برای افزایش نرخ مکالمات به کار برده است و پیشنهاد خود را نیز با تحلیل ها و مستندات فراوان به وزارت ارتباطات اعلام کرده که امیدواریم در ماه جاری این تعرفه ها اصلاح شود.
وی افزود: از تمامی ظرفیت های قانونی از وزیر ارتباطات گرفته تا شورای رقابت برای افزایش تعرفه ها استفاده خواهیم کرد. این در حالی است که بعد از اجرای طرح هم‌کدی تلفن ثابت، وزیر ارتباطات قول اصلاح تعرفه ها را به مخابرات داده بود.
عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در مورد عدم توسعه مخابرات و نیز عدم تغییر سود خالص این شرکت از سال ۸۹ تاکنون که مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، عنوان کرد: شاخص بازار سهام کاهش پیدا کرده و مخابرات نمی‌تواند مشکلات اقتصادی بنیادی کشور را حل کند بر این اساس تمامی تلاش این است که با ارائه راهکارها در بازار رقابتی، افزایش درآمد مخابرات را از محل های جدیدی از جمله بازار نرم افزارهای کاربردی و اپلیکیشن ها که رشد زیادی داشته است، جبران کنیم.
مدرس خیابانی در مورد عدم حضور نمایندگان وزارت ارتباطات و دولت در مجمع عمومی صاحبان سهام مخابرات به‌عنوان سهامداران ۴۰ درصد این شرکت تاکید کرد: از تمامی سهامداران خواهش کرده بودیم که در این جلسه حضور داشته باشند، اما متاسفانه مجمع امسال شرکت مخابرات ایران با ۵۵ درصد حضور اعضا برگزار شد.
وی در مورد برکناری مدیرعامل مخابرات در فاصله چهار روز مانده تا برگزاری مجمع عمومی این شرکت خاطر نشان کرد: انتصاب هر فردی برای مسئولیت تابع ارزیابی هایی است که در زمینه ارزیابی عملکرد مدیرعامل مخابرات نیز بررسی هایی انجام شد و تصمیم هیات مدیره بر این بود که برای سال ۹۴ با توجه به عملکرد آقای ابراهیمی نمی توانیم به عنوان مدیرعامل مخابرات در خدمت ایشان باشیم.
وی عدم اجرای اصلاح تعرفه ها، عدم اجرای هماهنگی برای جلوگیری از ورود غیرقانونی به شرکت مخابرات ایران، عدم نهایی شدن تعرفه اتصال متقابل با اپراتور ایرانسل را از جمله عملکردهای ناموفق مدیرعامل قبلی این شرکت عنوان کرد و گفت: از آنجا که تلاش ایشان به نتیجه نرسید، جابجایی مدیرعامل مخابرات در فاصله یک هفته مانده به مجمع عمومی این شرکت انجام شد.
مدرس خیابانی در خصوص انفصال دانشکده مخابرات از شرکت مخابرات ایران و پیوستن این دانشکده به وزارت ارتباطات و نیز تصرف ساختمان شرکت مخابرات ایران که از سوی صاحبان سهام با اعتراض روبه‌رو شد، گفت: برخی از دارایی های شرکت مخابرات ایران به دلیل دولتی بودن در گذشته دارای اسناد نیست اما تمامی صورت حساب های مالی نشان‌دهنده تعلق این دارایی ها به شرکت مخابرات ایران است. متاسفانه برخی آقایان به صورت غیرقانونی به ساختمان مخابرات ورود پیدا کرده اند و این ساختمان را به تصرف خود درآورده اند که در این زمینه از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری هستیم و هیات مدیره مخابرات خود را مکلف می داند که این موضوع را تا رسیدن به نتیجه نهایی و تخلیه ساختمان شرکت مخابرات ایران پیگیری کند.
در این مجمع سازمان حسابرسی و بازرس قانونی شرکت مخابرات ایران نیز به برخی از موارد حسابرسی انجام شده در خصوص سهام این شرکت ایراد گرفت. از جمله این ایرادات مربوط به مانده حساب های دریافتی تجاری و غیرتجاری شرکت های گروه
به گزارش موبنا، در مجمع سالیانه شرکت مخابرات ایران سیدمصطفی سیدهاشمی رئیس هیات مدیره این شرکت حضور نداشت و این مجمع بدون مدیرعامل و با حضور سرپرست شرکت مخابرات ایران برگزار شد.
129/