اختلافات نوکيا و کوالکام بالا گرفته است

موبنا-با تشديد اختلافات شرکت فنلاندي نوکيا و شرکت آمريکايي کوالکام توليد کننده تراشه ، پرونده مناقشه براگيز قرارداد فن آوري CDMA آنها به دادگاه کشيده شد.

به گزارش گروه اخبار خارجي “موبنا” به نقل از پايگاه اينترنتي “اينتوموبايل”، شرکت کوالکام با ادعاي اين که نوکيا ميلياردها دلار به اين شرکت بدهکار است به دادگاه  Delaware در آمريکا شکايت کرد.
شرکت نوکيا ضمن دفاع از خود اعلام کرد طي چند سال اخير بيش از يک ميليارد دلار حق امتياز را به کوالکام پرداخت کرده و لزومي ندارد که تا پايان قرارداد صبر کرده اين پول را کماکان پرداخت کند.
سخنگوي شرکت نوکيا در اين باره گفت: ادعاي شرکت کوالکام مبني بر ادامه يک قرارداد قديمي کاملا و استفاده از فن آوري هاي CDMA اساسا پوچ و غير منطقي مي باشد.
دادگاه Delaware در حال بررسي اين پرونده بوده و نتيجه اين دعوا را بزودي اعلام مي کند.
شرکت نوکيا در سال 1865 در فنلاند تاسيس شد، دفتر مرکزي آن درشهر “اسپو”  قراردارد و درزمينه صنعت ارتباط از راه دور و توليد کالاهايي از قبيل گوشي هاي تلفن همراه ، کامپيوتر  ، نرم افزار و سرويس شبکه فعاليت مي کند.
سهام شرکت نوکيا در فصل دوم 2008 در بازارهاي جهاني تلفن همراه به 48 درصد رسيد و اين شرکت سود خالص خود را در اين بازه زماني نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 6 درصد افزايش داد.
سهام نوکيا در فصل دوم سال گذشته در بازارهاي جهاني 38 درصد و در فصل اول 2008 ميلادي  39 درصد بوده است.
اين شرکت پيش بيني کرده است که تا پايان سال 2008 سهام خود را 10 درصد افزايش دهد.
تعداد کارکنان اين شرکت تا 31 دسامبر سال 2007 ميلادي 112 هزار و 262 نفر گزارش شده است.
112/ 14