قفل آيفون نسل سوم شكسته شد

ايسنا-گروهي در برزيل قفل آيفون را شكستند تا بتواند در شبكه‌هاي اپراتورهاي ديگر هم عمل كند و يك گروه هكري نيز اجراي برنامه‌هاي مستقل در گوشي جديد اپل را امكان‌پذير كرده‌اند.

به گزارش سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تنها چند روز پس از آغاز فروش نسل جديد آيفون گروه DesbloqueioBr در وب‌سايت خود ويديويي را پست كرد كه نشان مي‌داد iPhone 3G از قفل خارج شده براي انجام مكالمه‌ي تلفني مورد استفاده قرار گرفته است.
بر اساس اين گزارش، اين گروه برزيلي تلفن اپل را با تغيير ميان‌افزار و سخت‌افزار، سيم آن هك كرده است كه در نتيجه‌ي آن كاربران آيفون مجبور نيستند تنها برروي شبكه‌هاي تلفن همراهي كه در هر كشور با اپل قرارداد انحصاري دارند از اين گوشي استفاده كنند.
آيفون در برزيل كه به گوشي مورد تقاضاي افراد مرفه تبديل شده هنوز رسما موجود نيست و خريداران برزيلي براي به‌دست آوردن آن ناچارند به خارج رفته يا آن را از طريق اينترنت سفارش دهند.
با اين حال آيفون‌هاي قفل شكسته چندان ارزان قيمت نخواهند بود و در حالي كه آيفون نسل جديد در حدود 200 دلار قيمت دارد، اين شركت قصد دارد براي تلفن‌هاي قفل شكسته بين 250 و 375 دلار قيمت تعيين كند.
يك گروه هكري كه به iPhone Dev Team معروف‌اند نيز به طور جداگانه اعلام كرده‌ موفق شده‌ است كنترل نرم‌افزاري اپل كه از نصب برنامه‌هاي مستقل توسط كاربران جلوگيري مي‌كند را بردارند.
به ادعاي اين گروه هكرها، كاربران مي‌توانند در كنار برنامه‌هاي مورد تصويب اپل برنامه‌هاي مستقل را نيز در آيفون اجرا كنند. اين هكرها وعده داده‌اند نرم‌افزار قفل شكن اپل را به رايگان در اختيار كاربران قرار دهند؛ البته اپل مي‌تواند با يك به‌روزرساني نرم افزاري اين هك را غيرفعال كند.